|
|
|
Hótolóval, és hómarókkal takarítják a havat a túzokvédelmi területeken, mert a vastag hótakaró miatt, különösen, ha megfagy a teteje, a túzokok nem jutnak hozzá a talajfelszínen lévõ növényi táplálékukhoz.
A védett területeken a nekik telepített repceföldeket tisztítják, így akarják megelõzni a madarak táplálékhiány miatti pusztulását, illetve vonulását. Keményebb teleken, a kényszerû vonulás során sok madár legyengül és elpusztul, ráadásul annak ellenére, hogy a túzokot világszerte veszélyeztetett fajként nemzetközi egyezmények védik, a déli országokban, ha csak tehetik, lelövik.
Hazánknak óriási szerepe és felelõssége van a faj megõrzésében, mert nálunk él Közép-Európa legerõsebb túzokállománya. Legutóbb január közepén számlálták össze a túzokokat a természetvédelmi szakemberek. Akkor, csaknem 1300 példányt regisztráltak, ami magasabb, mint tavalyi létszám volt.
Az örvendetes gyarapodásban része van annak a több évtizede tartó szisztematikus védelmi munkának, amelyet a Magyar Madártani Egyesület és a nemzeti parkok szakemberei végeznek. A túzok védelmét egyébként 2004-tõl az Európai Unió is támogatja. Az un. LIFE Nature keretbõl csaknem félmilliárd forinttal járult hozzá a faj védelméhez, így jelenleg a LIFE Túzokvédelmi Program hazánk legnagyobb uniós támogatású természetvédelmi programja, több mint egymilliárd forintos összköltségvetéssel.
A hóeltakarítással és téli etetéssel, a természetvédelmi szakemberek bíznak benne, az idei tél már nem fog jelentõs veszteségeket okozni.
|